Egy planetáris köd a Kis Róka csillagképben. 1764. július 12-én fedezte fel Charles Messier, aki M27 számon katalogizálta. Mintegy 1200 fényév távolságra található és 3000-4000 éve alakult ki. A központjában található egy 13,5m látszólagos fényességű fehér törpe a köd létrehozója. A planetáris ködök Nap típusú csillagok külső rétegeiből alakulnak ki, melyeket a nukleáris „tüzelőanyagát” elfogyasztó csillagmag fúj le magáról. A lassan táguló gázhéjat a haldokló csillag ultraibolya sugárzása gerjeszti fénylésre.

Tartalmas, rendhagyó, nagyon jó hangulatú szombat esti kitelepülés volt. A felhők elvonulása után, gyönyörű tiszta és nyugodt lett az égbolt. A felszerelés összerakása és beállítása után az M27-et vettem célba és elkezdtem a „foton gyűjtést”. Néhány méterre tőlem Pongi is felhelyezte a távcsövet a mechanikára vizuális megfigyeléshez, majd pár perccel később belekezdtünk egy maratoni égbolt „túrába”. Rengeteg objektumot megfigyeltünk, nekem most a legkülönlegesebb a fotón látható M27 volt. Leírhatatlan érzés volt fotózás közben szabad szemmel látni. "Mondtam is, hogy az a néhány nyers kép biztos homályosabb lesz, mert kinézzük belőle a fotonokat  " . Hamar eljött a hajnal, és már elég magasan virított a Szaturnusz. A megfigyelése tökéletes zárás volt az estének.

- Optika: 200/1000 Newton (házilag módosítva: velúrozás, 3D nyomtatott főtükör blende, matt feketére fújt póklábak és tükör szélek, saját tervezésű 3D nyomtatott fókuszírozó)
- Mechanika: SW HEQ5-PRO
- Kamera: ZWO ASI533MC Pro
- Expozíciós adatok: 68X180s + korrekciós képek
- Szűrők: ZWO UV/IR cut Filter 2"
- Szoftverek: APT - Astro Photography Tool, PHD2, DeepSkyStacker, PS
-Helyszín: észlelőrét Eger és Felsőtárkány között
- Dátum: 2024. 07.06.

További képek:

Back to Top